You're viewing this item in the new Europeana website. View this item in the original Europeana.

Gipsy.cz

Hudební dokument o známé romské skupině a její cestě do Moskvy na Eurovizní písničkovou soutěž 2009. Scénář a režie M. Kubala
Za tří roky působení se stala kapela Gipsy.cz jedním z nejznámějších českých hudebních reprezentantů ve světě, stála již na prestižních festivalových pódiích i v klubech v 15 zemích celého světa, od Glastonbury po Ljubljanu, od Lisabonu přes Kijev až po Soul.
V čele kapely stojí romský rapper, hudebník a zpěvák Radoslav "Gipsy" Banga, který se na hudební scéně pohybuje od svých třinácti let, na housle hraje a zpívá spolutvůrce projektu Gipsy.cz Vojta Lavička. Kapela vyniká svým energickým koncertním projevem, který koření notnou dávkou osobitého humoru a sebeironie.
Domácí uspěchy souboru můžeme zarámovat cenou Anděl za rok 2006 v kategorii objev roku a Skokanem roku v anketě Český slavík 2008 (z 89. pozice na 10.), mezi nimiž leží cena hudebního časopisu Filter pro nejlepší kapelu roku (2007) řada vystoupení na největších českých festivalech i mnoha koncertních a klubových pódiích, zlatá deska za prodej prvního alba Romano Hip Hop a úspěšná cesta druhého alba Reprezent za fanoušky a posluchači doma i v zahraničí. Mezi řadou televizních vystoupení najdeme i dvě účasti v národních kolech Eurosongu v letech 2007 a 2008.
Gipsy.cz výrazně napomohli k vzajemnému pochopení a zlepšení komunikace mezi menšinami a většinovou společností, Radoslav Banga byl v roce 2007 národním velvyslancem Evropského roku rovných příležitostí pro všechny.
Skvělou pozici kapely na mezinárodní scéně dokazuje mimo jiné její účast na legendárním festivalu v britském Glastonbury, kde vystoupili jako vůbec první český interpret, Gipsy.cz viděli diváci na holandských festivalech Dunya v Rotterdamu, Mundial v Tillburgu, i v legendárním amsterdamském sále Paradiso. Skupina hrála na festivalu Couleur Café v Bruselu, Bestivalu na britském Isle Of Wight, Pulse Festivalu v Londýně, na Szigetu v Budapešti, nečekaně nadšené přijetí dvakrát hudebníky dovedlo na World Music Festival v jihokorejském Ulsanu.
Na obě alba domácí ani zahraniční kritika nešetřila chválou. Evropská cesta aktuálního alba Reprezent začala největším českým úspěchem - 3. pozicí v žebříčku World Music Charts Europe (WMCE) v říjnu 2008. Klipy kapely viděli diváci na MTV, Nat geo Music Fox Channel v Itálii či LinkTV v USA. Písně Gipsy.cz již hrálo na 200 rozhlasových stanic po celém světě a jejich videa na YouTube se celkovým počtem zhlédnutí kolem dvou milionů řadí k nejúspěšnějším českým akvizicím v tomto novodobém médiu.
Na Eurovision Song Contest 2009 vystoupili Gipsy.cz v současné šestičlenné sestavě, kterou tvoří spolu s Radoslavem "Gipsy" Bangou a Vojtou Lavičkou mladí talentovaní hudebníci, studenti či absolventi Konzervatoře Jaroslava Ježka.

Extended information